Godkjente helsepåstander om niacin
EU har godkjent 6 helsepåstander om niacin. De kan brukes om næringsmidler som er minst kilde til niacin. Vilkåret er: Minst 15 % av næringsreferanseverdien (16 mg) per 100 g, eller 7,5 % per 100 ml.
At mengdekravet er oppfylt, betyr at næringsmidlet kan bære påstanden. Det er ikke en godkjenning av produktet: øvrige vilkår i forskriften må vurderes for seg.
Påstandene
Gjengitt ordrett fra EU-registeret, på engelsk. Det er den autoritative ordlyden; en oversettelse fra oss ville ikke vært det.
contribution to normal energy-yielding metabolism
-
Niacin contributes to normal energy-yielding metabolism
contribution to normal psychological functions
-
Niacin contributes to normal psychological function
function of the nervous system
-
Niacin contributes to normal functioning of the nervous system
maintenance of normal skin and mucous membranes
-
Niacin contributes to the maintenance of normal mucous membranes
-
Niacin contributes to the maintenance of normal skin
reduction of tiredness and fatigue
-
Niacin contributes to the reduction of tiredness and fatigue
Matvarer som oppfyller kravet
60 matvarer i basen er minst kilde til niacin , og 60 av dem har høyt innhold. Rangert på innhold per 100 gram.
| # | Matvare | Niacin / 100 g | % av NRV | Nivå |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Vitamineral, 0,55 g/stk, Vitaplex | 2 909 mg | 18 182 % | Høyt innhold |
| 2 | Multi 0,62 g/stk, Nycoplus | 2 901 mg | 18 131 % | Høyt innhold |
| 3 | Gjær, tørrgjær | 40 mg | 251 % | Høyt innhold |
| 4 | Gås, kjøtt uten skinn, ovnsstekt | 33 mg | 208 % | Høyt innhold |
| 5 | Corn flakes, glutenfri, Schär | 25 mg | 156 % | Høyt innhold |
| 6 | Kruskakli, hvetekli | 20 mg | 127 % | Høyt innhold |
| 7 | Lever, rein, rå | 20 mg | 123 % | Høyt innhold |
| 8 | Hvetekli, ristet, All-Bran plus | 17 mg | 105 % | Høyt innhold |
| 9 | Tunfisk, i olje, avrent, hermetisk | 15 mg | 95 % | Høyt innhold |
| 10 | Klibrød, med hvetekli | 14 mg | 90 % | Høyt innhold |
| 11 | Tunfisk, i olje, ikke avrent, hermetisk | 14 mg | 88 % | Høyt innhold |
| 12 | Lever, lam, rå | 14 mg | 88 % | Høyt innhold |
| 13 | Reinsdyr, kjøtt, tørket, rå | 13 mg | 83 % | Høyt innhold |
| 14 | Peanøtter, saltet | 13 mg | 79 % | Høyt innhold |
| 15 | Peanøttsmør | 13 mg | 78 % | Høyt innhold |
| 16 | Gjær, pressgjær | 12 mg | 77 % | Høyt innhold |
| 17 | Peanøtter | 12 mg | 76 % | Høyt innhold |
| 18 | Tunfisk, i vann, avrent, hermetisk | 12 mg | 76 % | Høyt innhold |
| 19 | Chilipulver | 12 mg | 73 % | Høyt innhold |
| 20 | Kalkun, bryst, filet, uten skinn, rå | 11 mg | 71 % | Høyt innhold |
| 21 | Kalkun, brystfilet, uten skinn, ovnsstekt | 11 mg | 71 % | Høyt innhold |
| 22 | And, kjøtt uten skinn, ovnsstekt | 11 mg | 70 % | Høyt innhold |
| 23 | Lever, svin, rå | 11 mg | 69 % | Høyt innhold |
| 24 | Koriander, tørket | 11 mg | 67 % | Høyt innhold |
| 25 | Lever, kylling, rå | 11 mg | 66 % | Høyt innhold |
| 26 | Paprikapulver | 10 mg | 63 % | Høyt innhold |
| 27 | Reinsdyr, stek, rå | 10 mg | 63 % | Høyt innhold |
| 28 | Kanin, kjøtt, rå | 10 mg | 63 % | Høyt innhold |
| 29 | Lever, storfe, rå | 10 mg | 63 % | Høyt innhold |
| 30 | Spekeskinke | 10 mg | 63 % | Høyt innhold |
| 31 | Persille, tørket | 9,9 mg | 62 % | Høyt innhold |
| 32 | Kylling, filet, stekt uten fett | 9,7 mg | 61 % | Høyt innhold |
| 33 | Ingefær, malt | 9,6 mg | 60 % | Høyt innhold |
| 34 | Kylling, filet, uten skinn, rå | 9,6 mg | 60 % | Høyt innhold |
| 35 | Kylling, filet, stekt i fett | 9,4 mg | 59 % | Høyt innhold |
| 36 | Makrell, februar - juni, rå | 9,4 mg | 59 % | Høyt innhold |
| 37 | Kylling, hel, uten skinn, ovnsstekt | 9,3 mg | 58 % | Høyt innhold |
| 38 | Makrell, februar - juni, stekt i fett | 9,2 mg | 57 % | Høyt innhold |
| 39 | Lam, ytrefilet, stekt uten fett | 9,1 mg | 57 % | Høyt innhold |
| 40 | Sashimi, tunfisk | 9,1 mg | 57 % | Høyt innhold |
| 41 | Tomater, soltørkede, tørr | 9,1 mg | 57 % | Høyt innhold |
| 42 | Tunfisk, makrellstørje, rå | 9,1 mg | 57 % | Høyt innhold |
| 43 | Floradix | 9,0 mg | 56 % | Høyt innhold |
| 44 | Lam, kotelett, stekt uten fett | 9,0 mg | 56 % | Høyt innhold |
| 45 | Pepper, cayenne, rød | 8,7 mg | 54 % | Høyt innhold |
| 46 | Tunfisk, i gele, hermetisk | 8,7 mg | 54 % | Høyt innhold |
| 47 | Chilinøtter | 8,6 mg | 54 % | Høyt innhold |
| 48 | Makrell, varmrøkt | 8,5 mg | 53 % | Høyt innhold |
| 49 | Reinsdyr, bog, stek, rå | 8,5 mg | 53 % | Høyt innhold |
| 50 | Svin, mørbrad, rå | 8,4 mg | 53 % | Høyt innhold |
| 51 | Svin, mørbrad, stekt uten fett | 8,4 mg | 53 % | Høyt innhold |
| 52 | Svin, ytrefilet, rå | 8,4 mg | 53 % | Høyt innhold |
| 53 | Svin, ytrefilet, stekt uten fett | 8,4 mg | 53 % | Høyt innhold |
| 54 | Kalkunfilet, naturell/røkt | 8,3 mg | 52 % | Høyt innhold |
| 55 | Kylling, filet, kokt | 8,3 mg | 52 % | Høyt innhold |
| 56 | Laks, røkt | 8,3 mg | 52 % | Høyt innhold |
| 57 | Makrell, august - desember, rå | 8,3 mg | 52 % | Høyt innhold |
| 58 | Kveite, hellefisk, oppdrett, rå | 8,2 mg | 51 % | Høyt innhold |
| 59 | Lam, indrefilet, stekt uten fett | 8,1 mg | 51 % | Høyt innhold |
| 60 | Makrell, august - desember, stekt i fett | 8,1 mg | 51 % | Høyt innhold |
Vurderingen er vår, gjort mot forskriftens tallfestede vilkår og kildens verdier per 100 gram. Matvarer der verdien ligger for nær terskelen til at et analysegjennomsnitt kan bære en konklusjon, er utelatt.
Kilde og metode
- Datakilder
- Matvaretabellen, Mattilsynet (NLOD 2.0)
EU-registeret over ernærings- og helsepåstander, Europakommisjonen (CC BY 4.0)
Forskrift om ernærings- og helsepåstander (FOR-2010-02-17-187), Helse- og omsorgsdepartementet (Uten vern, åndsverkloven § 14) - Kildeversjon
- Matvaretabellen 2026
- Sitering
- Matvaretabellen 2026. Mattilsynet. www.matvaretabellen.no
- Sist oppdatert hos oss
Næringsverdier per 100 g er gjengitt uendret fra kilden. Følgende er beregnet av oss: hvilke matvarer som oppfyller vilkåret, % av NRV. Se metodesiden for formler og avgrensninger.