Godkjente helsepåstander om vitamin B12
EU har godkjent 8 helsepåstander om vitamin B12. De kan brukes om næringsmidler som er minst kilde til vitamin B12. Vilkåret er: Minst 15 % av næringsreferanseverdien (2,5 µg) per 100 g, eller 7,5 % per 100 ml.
At mengdekravet er oppfylt, betyr at næringsmidlet kan bære påstanden. Det er ikke en godkjenning av produktet: øvrige vilkår i forskriften må vurderes for seg.
Påstandene
Gjengitt ordrett fra EU-registeret, på engelsk. Det er den autoritative ordlyden; en oversettelse fra oss ville ikke vært det.
cell division
-
Vitamin B12 has a role in the process of cell division
contribution to neurological and psychological function
-
Vitamin B12 contributes to normal functioning of the nervous system
-
Vitamin B12 contributes to normal psychological function
contribution to normal homocysteine metabolism
-
Vitamin B12 contributes to normal homocysteine metabolism
energy-yielding metabolism
-
Vitamin B12 contributes to normal energy-yielding metabolism
function of the immune system
-
Vitamin B12 contributes to the normal function of the immune system
red blood cell formation
-
Vitamin B12 contributes to normal red blood cell formation
reduction of tiredness and fatigue
-
Vitamin B12 contributes to the reduction of tiredness and fatigue
Matvarer som oppfyller kravet
60 matvarer i basen er minst kilde til vitamin B12 , og 60 av dem har høyt innhold. Rangert på innhold per 100 gram.
| # | Matvare | Vitamin B12 / 100 g | % av NRV | Nivå |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Vitamineral, 0,55 g/stk, Vitaplex | 455 µg | 18 180 % | Høyt innhold |
| 2 | Multi 0,62 g/stk, Nycoplus | 305 µg | 12 200 % | Høyt innhold |
| 3 | Lever, storfe, rå | 200 µg | 8 000 % | Høyt innhold |
| 4 | Lever, rein, rå | 128 µg | 5 120 % | Høyt innhold |
| 5 | Lever, lam, rå | 114 µg | 4 560 % | Høyt innhold |
| 6 | Lever, torsk, rå | 43 µg | 1 720 % | Høyt innhold |
| 7 | Lever, kylling, rå | 35 µg | 1 400 % | Høyt innhold |
| 8 | Blåskjell, rå | 30 µg | 1 200 % | Høyt innhold |
| 9 | Lever, svin, rå | 30 µg | 1 200 % | Høyt innhold |
| 10 | Blåskjell, i lake, avrent | 21 µg | 852 % | Høyt innhold |
| 11 | Rogn, torsk, kokt | 17 µg | 692 % | Høyt innhold |
| 12 | Østers, rå | 14 µg | 560 % | Høyt innhold |
| 13 | Reinsdyr, kjøtt, tørket, rå | 14 µg | 552 % | Høyt innhold |
| 14 | Krabbe, naturell, hermetisk | 14 µg | 540 % | Høyt innhold |
| 15 | Sild, røkt, bøkling | 13 µg | 520 % | Høyt innhold |
| 16 | Reinsdyrpølse | 12 µg | 488 % | Høyt innhold |
| 17 | Kaviar, av lodderogn | 12 µg | 480 % | Høyt innhold |
| 18 | Makrell, varmrøkt | 12 µg | 476 % | Høyt innhold |
| 19 | Makrell, februar - juni, rå | 11 µg | 440 % | Høyt innhold |
| 20 | Makrell, februar - juni, stekt i fett | 11 µg | 428 % | Høyt innhold |
| 21 | Røye, stekt uten fett | 11 µg | 424 % | Høyt innhold |
| 22 | Makrell, februar - juni, kokt | 11 µg | 420 % | Høyt innhold |
| 23 | Ansjos, hermetisk | 10 µg | 400 % | Høyt innhold |
| 24 | Hjerte, rå | 10 µg | 400 % | Høyt innhold |
| 25 | Kanin, kjøtt, rå | 10 µg | 400 % | Høyt innhold |
| 26 | Rogn, torsk, presset, hermetisk | 10 µg | 400 % | Høyt innhold |
| 27 | Røye, rå | 10 µg | 400 % | Høyt innhold |
| 28 | Tørrfisk | 10 µg | 400 % | Høyt innhold |
| 29 | Rognleverpostei | 9,6 µg | 384 % | Høyt innhold |
| 30 | Røye, melpanert, stekt i fett | 9,5 µg | 380 % | Høyt innhold |
| 31 | Makrell, kaldrøkt | 8,8 µg | 352 % | Høyt innhold |
| 32 | Rogn, torsk, hermetisk, stekt i fett | 8,7 µg | 348 % | Høyt innhold |
| 33 | Klippfisk, saltet og tørket | 8,2 µg | 328 % | Høyt innhold |
| 34 | Makrell, august - desember, rå | 8,1 µg | 324 % | Høyt innhold |
| 35 | Brisling, i olje, avrent, hermetisk | 7,8 µg | 312 % | Høyt innhold |
| 36 | Makrell, august - desember, stekt i fett | 7,8 µg | 312 % | Høyt innhold |
| 37 | Horngjel, rå | 7,7 µg | 308 % | Høyt innhold |
| 38 | Makrell, august - desember, kokt | 7,7 µg | 308 % | Høyt innhold |
| 39 | Brisling, i tomat, hermetisk | 7,3 µg | 292 % | Høyt innhold |
| 40 | Leverpostei, fersk | 7,3 µg | 292 % | Høyt innhold |
| 41 | Leverpostei, hermetisk | 7,3 µg | 292 % | Høyt innhold |
| 42 | Leverpostei, ovnsbakt | 7,3 µg | 292 % | Høyt innhold |
| 43 | Fiskeburger, makrell | 7,2 µg | 288 % | Høyt innhold |
| 44 | Leverpostei, uspesifisert | 7,2 µg | 288 % | Høyt innhold |
| 45 | Morrpølse | 7,1 µg | 284 % | Høyt innhold |
| 46 | Brisling, rå | 7,0 µg | 280 % | Høyt innhold |
| 47 | Laks, vill, rå | 6,9 µg | 276 % | Høyt innhold |
| 48 | Baconpostei | 6,8 µg | 272 % | Høyt innhold |
| 49 | Leverpostei, grov, dansk | 6,8 µg | 272 % | Høyt innhold |
| 50 | Kaviar, av torskerogn | 6,7 µg | 268 % | Høyt innhold |
| 51 | Kaviar, polarkaviar | 6,7 µg | 268 % | Høyt innhold |
| 52 | Ørret, sjøørret, kokt | 6,7 µg | 268 % | Høyt innhold |
| 53 | Kyllingpostei, ovnsbakt | 6,6 µg | 264 % | Høyt innhold |
| 54 | Laks, vill, kokt | 6,6 µg | 264 % | Høyt innhold |
| 55 | Makrell i tomat, 70 % makrell, hermetisk | 6,5 µg | 260 % | Høyt innhold |
| 56 | Rådyr, kjøtt, rå | 6,3 µg | 252 % | Høyt innhold |
| 57 | Floradix | 6,0 µg | 240 % | Høyt innhold |
| 58 | Gaffelbiter, sild, hermetisk | 6,0 µg | 240 % | Høyt innhold |
| 59 | Skate, rå | 6,0 µg | 240 % | Høyt innhold |
| 60 | Kyllingpostei | 5,9 µg | 236 % | Høyt innhold |
Vurderingen er vår, gjort mot forskriftens tallfestede vilkår og kildens verdier per 100 gram. Matvarer der verdien ligger for nær terskelen til at et analysegjennomsnitt kan bære en konklusjon, er utelatt.
Kilde og metode
- Datakilder
- Matvaretabellen, Mattilsynet (NLOD 2.0)
EU-registeret over ernærings- og helsepåstander, Europakommisjonen (CC BY 4.0)
Forskrift om ernærings- og helsepåstander (FOR-2010-02-17-187), Helse- og omsorgsdepartementet (Uten vern, åndsverkloven § 14) - Kildeversjon
- Matvaretabellen 2026
- Sitering
- Matvaretabellen 2026. Mattilsynet. www.matvaretabellen.no
- Sist oppdatert hos oss
Næringsverdier per 100 g er gjengitt uendret fra kilden. Følgende er beregnet av oss: hvilke matvarer som oppfyller vilkåret, % av NRV. Se metodesiden for formler og avgrensninger.