Godkjente helsepåstander om vitamin B6
EU har godkjent 10 helsepåstander om vitamin B6. De kan brukes om næringsmidler som er minst kilde til vitamin B6. Vilkåret er: Minst 15 % av næringsreferanseverdien (1,4 mg) per 100 g, eller 7,5 % per 100 ml.
At mengdekravet er oppfylt, betyr at næringsmidlet kan bære påstanden. Det er ikke en godkjenning av produktet: øvrige vilkår i forskriften må vurderes for seg.
Påstandene
Gjengitt ordrett fra EU-registeret, på engelsk. Det er den autoritative ordlyden; en oversettelse fra oss ville ikke vært det.
contribution to normal cysteine synthesis
-
Vitamin B6 contributes to normal cysteine synthesis
contribution to normal energy-yielding metabolism
-
Vitamin B6 contributes to normal energy-yielding metabolism
contribution to normal homocysteine metabolism
-
Vitamin B6 contributes to normal homocysteine metabolism
contribution to normal psychological functions
-
Vitamin B6 contributes to normal psychological function
function of the immune system
-
Vitamin B6 contributes to the normal function of the immune system
function of the nervous system
-
Vitamin B6 contributes to normal functioning of the nervous system
protein and glycogen metabolism
-
Vitamin B6 contributes to normal protein and glycogen metabolism
red blood cell formation
-
Vitamin B6 contributes to normal red blood cell formation
reduction of tiredness and fatigue
-
Vitamin B6 contributes to the reduction of tiredness and fatigue
regulation of hormonal activity
-
Vitamin B6 contributes to the regulation of hormonal activity
Matvarer som oppfyller kravet
60 matvarer i basen er minst kilde til vitamin B6 , og 60 av dem har høyt innhold. Rangert på innhold per 100 gram.
| # | Matvare | Vitamin B6 / 100 g | % av NRV | Nivå |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Multi 0,62 g/stk, Nycoplus | 246 mg | 17 571 % | Høyt innhold |
| 2 | Sanasol | 12 mg | 857 % | Høyt innhold |
| 3 | Gås, kjøtt uten skinn, ovnsstekt | 4,0 mg | 287 % | Høyt innhold |
| 4 | Floradix | 4,0 mg | 286 % | Høyt innhold |
| 5 | Corn flakes, glutenfri, Schär | 2,5 mg | 179 % | Høyt innhold |
| 6 | Pepper, cayenne, rød | 2,5 mg | 175 % | Høyt innhold |
| 7 | Paprikapulver | 2,1 mg | 153 % | Høyt innhold |
| 8 | Chilipulver | 2,1 mg | 149 % | Høyt innhold |
| 9 | Hvetekim | 1,8 mg | 130 % | Høyt innhold |
| 10 | Rosmarin, tørket | 1,7 mg | 124 % | Høyt innhold |
| 11 | Hvitløkspulver | 1,7 mg | 118 % | Høyt innhold |
| 12 | Gjær, tørrgjær | 1,5 mg | 107 % | Høyt innhold |
| 13 | Kreps, kokt | 1,5 mg | 107 % | Høyt innhold |
| 14 | Tomater, soltørkede, innlagte i olje, avrent | 1,4 mg | 99 % | Høyt innhold |
| 15 | Basilikum, tørket | 1,3 mg | 96 % | Høyt innhold |
| 16 | Pistasjnøtter, saltet | 1,1 mg | 80 % | Høyt innhold |
| 17 | Tacokrydder, hjemmelaget | 1,1 mg | 77 % | Høyt innhold |
| 18 | Soyamel, med mindre fett | 1,1 mg | 75 % | Høyt innhold |
| 19 | Oregano, tørket | 1,0 mg | 74 % | Høyt innhold |
| 20 | Tacokrydder, kjøpt | 1,0 mg | 73 % | Høyt innhold |
| 21 | Sashimi, tunfisk | 1,0 mg | 71 % | Høyt innhold |
| 22 | Tunfisk, makrellstørje, rå | 1,0 mg | 71 % | Høyt innhold |
| 23 | Reker, kokt | 1,0 mg | 69 % | Høyt innhold |
| 24 | Akkar, tiarmet blekksprut, kokt | 1,0 mg | 68 % | Høyt innhold |
| 25 | Hvetekli, ristet, All-Bran plus | 0,9 mg | 65 % | Høyt innhold |
| 26 | Kruskakli, hvetekli | 0,9 mg | 64 % | Høyt innhold |
| 27 | Persille, tørket | 0,9 mg | 64 % | Høyt innhold |
| 28 | Pistasjnøtter | 0,9 mg | 64 % | Høyt innhold |
| 29 | Reinsdyr, kjøtt, tørket, rå | 0,9 mg | 64 % | Høyt innhold |
| 30 | Potetmospulver, med melk | 0,9 mg | 61 % | Høyt innhold |
| 31 | Lever, kylling, rå | 0,8 mg | 59 % | Høyt innhold |
| 32 | Kalkun, bryst, filet, uten skinn, rå | 0,8 mg | 58 % | Høyt innhold |
| 33 | Makrell, februar - juni, rå | 0,8 mg | 57 % | Høyt innhold |
| 34 | Chilinøtter | 0,8 mg | 56 % | Høyt innhold |
| 35 | Laks, filet, gravet | 0,8 mg | 56 % | Høyt innhold |
| 36 | Parmesan, Parmigiano Reggiano, ost | 0,8 mg | 54 % | Høyt innhold |
| 37 | Sesampostei/-pasta, tahini | 0,8 mg | 54 % | Høyt innhold |
| 38 | Hirse, hele korn | 0,8 mg | 54 % | Høyt innhold |
| 39 | Ris, polert, jasminris, tørr | 0,8 mg | 54 % | Høyt innhold |
| 40 | Sorghum | 0,8 mg | 54 % | Høyt innhold |
| 41 | Kylling, filet, uten skinn, rå | 0,7 mg | 53 % | Høyt innhold |
| 42 | Lever, storfe, rå | 0,7 mg | 53 % | Høyt innhold |
| 43 | Makrell, februar - juni, stekt i fett | 0,7 mg | 50 % | Høyt innhold |
| 44 | Akkar, tiarmet blekksprut, rå | 0,7 mg | 49 % | Høyt innhold |
| 45 | Pesto, rød, hjemmelaget | 0,7 mg | 49 % | Høyt innhold |
| 46 | Makrell, februar - juni, kokt | 0,7 mg | 48 % | Høyt innhold |
| 47 | Kylling, hel, uten skinn, ovnsstekt | 0,7 mg | 47 % | Høyt innhold |
| 48 | Anisfrø | 0,7 mg | 46 % | Høyt innhold |
| 49 | Klibrød, med hvetekli | 0,7 mg | 46 % | Høyt innhold |
| 50 | Kylling, filet, kokt | 0,7 mg | 46 % | Høyt innhold |
| 51 | Gås, kjøtt uten skinn, rå | 0,6 mg | 46 % | Høyt innhold |
| 52 | Hummer, kokt | 0,6 mg | 46 % | Høyt innhold |
| 53 | Lever, svin, rå | 0,6 mg | 46 % | Høyt innhold |
| 54 | Peanøtter, saltet | 0,6 mg | 46 % | Høyt innhold |
| 55 | Røye, stekt uten fett | 0,6 mg | 46 % | Høyt innhold |
| 56 | Ingefær, malt | 0,6 mg | 45 % | Høyt innhold |
| 57 | Ørret, sjøørret, kokt | 0,6 mg | 45 % | Høyt innhold |
| 58 | Rype, kjøtt, rå | 0,6 mg | 45 % | Høyt innhold |
| 59 | Gås, kjøtt med skinn, ovnsstekt | 0,6 mg | 44 % | Høyt innhold |
| 60 | Lever, rein, rå | 0,6 mg | 44 % | Høyt innhold |
Vurderingen er vår, gjort mot forskriftens tallfestede vilkår og kildens verdier per 100 gram. Matvarer der verdien ligger for nær terskelen til at et analysegjennomsnitt kan bære en konklusjon, er utelatt.
Kilde og metode
- Datakilder
- Matvaretabellen, Mattilsynet (NLOD 2.0)
EU-registeret over ernærings- og helsepåstander, Europakommisjonen (CC BY 4.0)
Forskrift om ernærings- og helsepåstander (FOR-2010-02-17-187), Helse- og omsorgsdepartementet (Uten vern, åndsverkloven § 14) - Kildeversjon
- Matvaretabellen 2026
- Sitering
- Matvaretabellen 2026. Mattilsynet. www.matvaretabellen.no
- Sist oppdatert hos oss
Næringsverdier per 100 g er gjengitt uendret fra kilden. Følgende er beregnet av oss: hvilke matvarer som oppfyller vilkåret, % av NRV. Se metodesiden for formler og avgrensninger.